AVX Corporation 04025U6R2CAT2A
04025U6R2CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025U6R2CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025U6R2CAT2A.pdf
Availability of 04025U6R2CAT2A
QUANTITY
04025U6R2CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025U6R2CAT2A
Internal Part NumberEIS-04025U6R2CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025U6R2CAT2A
Related Links04025U6, 04025U6R2CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025U6R2CAT2A Details Description
Related parts for 04025U6R2CAT2A
RELAY TELECOM 4PDT 1A 9V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN IDC 9POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
RES 47.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
60703-19 CUT-OFF INSERT datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 25 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
S.A.H.T. HEAD ASSY, UMNL datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
BEVEL 1.10MM 700 datasheet.pdf