AVX Corporation 04026A100KAT2A
04026A100KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04026A100KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 6.3V NP0 0402
Datasheet Download
04026A100KAT2A.pdf
Availability of 04026A100KAT2A
QUANTITY
04026A100KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04026A100KAT2A
Internal Part NumberEIS-04026A100KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04026A100KAT2A
Related Links04026A1, 04026A100KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04026A100KAT2A Details Description
Related parts for 04026A100KAT2A
JUMPER-H1501TR/A3049S/H1501TR 2" datasheet.pdf
2 MF CAP 400V METAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT TIN 2.5MM datasheet.pdf
VERTICAL DDR3 DIMM 240 POSITION datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 0.50MM 25POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf