AVX Corporation 04026A120KAT2A
04026A120KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04026A120KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 6.3V NP0 0402
Datasheet Download
04026A120KAT2A.pdf
Availability of 04026A120KAT2A
QUANTITY
04026A120KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04026A120KAT2A
Internal Part NumberEIS-04026A120KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04026A120KAT2A
Related Links04026A1, 04026A120KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04026A120KAT2A Details Description
Related parts for 04026A120KAT2A
RELAY SSR SPST 280VAC 10A DIN MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FLA-STE-CONTACT2,8X0,8 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 1000A 1000VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT PIN datasheet.pdf