AVX Corporation 04026C273MAT2A
04026C273MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04026C273MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.027UF 6.3V X7R 0402
Datasheet Download
04026C273MAT2A.pdf
Availability of 04026C273MAT2A
QUANTITY
04026C273MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04026C273MAT2A
Internal Part NumberEIS-04026C273MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04026C273MAT2A
Related Links04026C2, 04026C273MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04026C273MAT2A Details Description
Related parts for 04026C273MAT2A
IDC CABLE - MCS40K/MC40F/MCS40K datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
TRIAC 800V 10A TO263 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V 2A TO220FL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B SRAM 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 41.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED COB CCT 4000K 80CRI SMD datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 5POS datasheet.pdf