AVX Corporation 04026D154KAT2A
04026D154KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04026D154KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.15UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
04026D154KAT2A.pdf
Availability of 04026D154KAT2A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
04026D154KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04026D154KAT2A
Internal Part NumberEIS-04026D154KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04026D154KAT2A
Related Links04026D1, 04026D154KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04026D154KAT2A Details Description
Related parts for 04026D154KAT2A
IDC CABLE-APR20A/ AE20G / X datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
PC99 SCR 95X62X0.06MM datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TRANS PWR LDMOS 300W SOT502 datasheet.pdf