NMB Technologies Corp. 04028DA-12Q-AA-F0
04028DA-12Q-AA-F0 picture photo
Mfg. Part Number
04028DA-12Q-AA-F0
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
04028DA-12Q-AA-F0.pdf
Availability of 04028DA-12Q-AA-F0
QUANTITY
04028DA-12Q-AA-F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 04028DA-12Q-AA-F0
Internal Part NumberEIS-04028DA-12Q-AA-F0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDA Series
Standard Package200
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series04028DA
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 28mm W
Air Flow16.6 CFM (0.470m³/min)
Static Pressure1.370 in H2O (341.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise49.5 dB
Power (Watts)3.48W
RPM15000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.290A
Voltage Range10.8 ~ 13.2VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04028DA-12Q-AA-F0
Related Links04028DA-, 04028DA-12Q-AA-F0 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
04028DA-12Q-AA-F0 Details Description
Related parts for 04028DA-12Q-AA-F0
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
FRAME HINGED FOR 6MOD datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
EVAL BOARD C.WIRE SMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf