API Delevan 0402R-20NK
0402R-20NK picture photo
Mfg. Part Number
0402R-20NK
Brief Description
FIXED IND 20NH 420MA 250 MOHM
Datasheet Download
0402R-20NK.pdf
Availability of 0402R-20NK
QUANTITY
0402R-20NK Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402R-20NK
Internal Part NumberEIS-0402R-20NK
Material - CoreCeramic
Inductance20nH
Tolerance±10%
Current Rating420mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402R-20NK
Related Links0402R, 0402R-20NK Datasheet, API Delevan Distributor
0402R-20NK Details Description
Related parts for 0402R-20NK
RES SMD 69.8KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 2012 datasheet.pdf
IC REG BOOST 3V 0.3A SOT23-3 datasheet.pdf
REED SWITCH 200VDC 30W AXL datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SEAL POSITIONING TOOL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
DIN-POWER E048-B PCB 2 8 W LOCKI datasheet.pdf