TE Connectivity Raychem Circuit Protection 0402SFF300F/24-2
0402SFF300F/24-2 picture photo
Mfg. Part Number
0402SFF300F/24-2
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 3A 24VDC 0402
Datasheet Download
0402SFF300F/24-2.pdf
Availability of 0402SFF300F/24-2
QUANTITY
0402SFF300F/24-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402SFF300F/24-2
Internal Part NumberEIS-0402SFF300F/24-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSFF
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating3A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC24V
Response TimeFast
Package / Case0402 (1005 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.125
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W x 0.020" H (1.00mm x 0.51mm x 0.51mm)
DC Cold Resistance0.028 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402SFF300F/24-2
0402SFF300F/24-2 Details Description
Related parts for 0402SFF300F/24-2
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 4-20MA datasheet.pdf
SCREW SHOULDER M4X0.7 THD datasheet.pdf
MOTOR BRUSH DC GEAR KEY 42W 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SNAP SPADE KRIMPTITE datasheet.pdf
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 35V JB 0603 datasheet.pdf