AVX Corporation 0402YA2R2JAT2A
0402YA2R2JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YA2R2JAT2A
Brief Description
CAP CER 2.2PF 16V NP0 0402
Datasheet Download
0402YA2R2JAT2A.pdf
Availability of 0402YA2R2JAT2A
QUANTITY
0402YA2R2JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YA2R2JAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YA2R2JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YA2R2JAT2A
Related Links0402YA2, 0402YA2R2JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YA2R2JAT2A Details Description
Related parts for 0402YA2R2JAT2A
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 6V datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 25POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 48MM datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf