AVX Corporation 0402YA390FAT2A
0402YA390FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YA390FAT2A
Brief Description
CAP CER 39PF 16V NP0 0402
Datasheet Download
0402YA390FAT2A.pdf
Availability of 0402YA390FAT2A
QUANTITY
0402YA390FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YA390FAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YA390FAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YA390FAT2A
Related Links0402YA3, 0402YA390FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YA390FAT2A Details Description
Related parts for 0402YA390FAT2A
CONN HEADER .100 SNGL R/A 14POS datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
CABLE 9COND 22AWG GRAY 500' datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 16MM DC2W datasheet.pdf
CLIP ALLIGATOR STEEL 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN CONTACT DSUB PWR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 23 M34 OLIVE datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0603 U2J 10nF 10V datasheet.pdf