AVX Corporation 0402YA390JAT2A
0402YA390JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YA390JAT2A
Brief Description
CAP CER 39PF 16V NP0 0402
Datasheet Download
0402YA390JAT2A.pdf
Availability of 0402YA390JAT2A
QUANTITY
0402YA390JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YA390JAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YA390JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YA390JAT2A
Related Links0402YA3, 0402YA390JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YA390JAT2A Details Description
Related parts for 0402YA390JAT2A
IC 256X18 SYNC FIFO MEM 56-SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A SMA datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF 1-5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
INS PUNCH datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf