AVX Corporation 0402YA620FAT2A
0402YA620FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YA620FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 62PF 16V NP0 0402
Datasheet Download
0402YA620FAT2A.pdf
Availability of 0402YA620FAT2A
QUANTITY
0402YA620FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YA620FAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YA620FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YA620FAT2A
Related Links0402YA6, 0402YA620FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YA620FAT2A Details Description
Related parts for 0402YA620FAT2A
DIODE ZENER 4.3V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC LCD CTRLR 128LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PHVOLT 8SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf