AVX Corporation 0402YA620FAT2A
0402YA620FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YA620FAT2A
Brief Description
CAP CER 62PF 16V NP0 0402
Datasheet Download
0402YA620FAT2A.pdf
Availability of 0402YA620FAT2A
QUANTITY
0402YA620FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YA620FAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YA620FAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YA620FAT2A
Related Links0402YA6, 0402YA620FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YA620FAT2A Details Description
Related parts for 0402YA620FAT2A
CAP FILM 0.16UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.4NH 250MA 450 MOHM datasheet.pdf
CONN FIBER LC2 SM 125.5UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/02/270GL 3.2 BK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf