AVX Corporation 0402YA620GAT2A
0402YA620GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YA620GAT2A
Brief Description
CAP CER 62PF 16V NP0 0402
Datasheet Download
0402YA620GAT2A.pdf
Availability of 0402YA620GAT2A
QUANTITY
0402YA620GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YA620GAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YA620GAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YA620GAT2A
Related Links0402YA6, 0402YA620GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YA620GAT2A Details Description
Related parts for 0402YA620GAT2A
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 3PDT 3A 125V datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1A TO-92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf