AVX Corporation 0402YA680JAT2A
0402YA680JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YA680JAT2A
Brief Description
CAP CER 68PF 16V NP0 0402
Datasheet Download
0402YA680JAT2A.pdf
Availability of 0402YA680JAT2A
QUANTITY
0402YA680JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YA680JAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YA680JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YA680JAT2A
Related Links0402YA6, 0402YA680JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YA680JAT2A Details Description
Related parts for 0402YA680JAT2A
FUSE BOARD MOUNT 4A 125VAC 72VDC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
SENSOR TRANS TRANSM OPTOSCHMITT datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS 3.81MM R/A OR datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75OHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP FILM 470 PF 10% 1600VDC AXIA datasheet.pdf