AVX Corporation 0402YC102KAT4A
0402YC102KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
0402YC102KAT4A
Brief Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
0402YC102KAT4A.pdf
Availability of 0402YC102KAT4A
QUANTITY
0402YC102KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YC102KAT4A
Internal Part NumberEIS-0402YC102KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YC102KAT4A
Related Links0402YC1, 0402YC102KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YC102KAT4A Details Description
Related parts for 0402YC102KAT4A
RES SMD 45.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF GRN TINTED RA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/22/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
OPEN TYPE TAP SWITCH NON-SHORT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A datasheet.pdf