AVX Corporation 0402YC104JAT2A
0402YC104JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YC104JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
0402YC104JAT2A.pdf
Availability of 0402YC104JAT2A
QUANTITY
0402YC104JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YC104JAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YC104JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YC104JAT2A
Related Links0402YC1, 0402YC104JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YC104JAT2A Details Description
Related parts for 0402YC104JAT2A
CONN RING 8 AWG #3/8 SOLIS datasheet.pdf