AVX Corporation 0402YC333JAT2A
0402YC333JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YC333JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
0402YC333JAT2A.pdf
Availability of 0402YC333JAT2A
QUANTITY
0402YC333JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YC333JAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YC333JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YC333JAT2A
Related Links0402YC3, 0402YC333JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YC333JAT2A Details Description
Related parts for 0402YC333JAT2A
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
IC PSOC SYSTEM 24MHZ 48QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.25A SOT23A-3 datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 0.200 T/H datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 200MW SOD323 datasheet.pdf
LED ARRAY 10000LM WARM WHITE datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 30W 12V OUTPUT DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf