AVX Corporation 0402YC333KAT2A
0402YC333KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YC333KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
0402YC333KAT2A.pdf
Availability of 0402YC333KAT2A
QUANTITY
0402YC333KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YC333KAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YC333KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)