AVX Corporation 0402YC471MAT2A
0402YC471MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YC471MAT2A
Brief Description
CAP CER 470PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
0402YC471MAT2A.pdf
Availability of 0402YC471MAT2A
QUANTITY
0402YC471MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YC471MAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YC471MAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YC471MAT2A
Related Links0402YC4, 0402YC471MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YC471MAT2A Details Description
Related parts for 0402YC471MAT2A
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR26H/AE26G/HPK26H datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC PCI-E MUX/DEMUX 2X1 28TQFN datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
H4X:D1MM:U33FF:AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf