AVX Corporation 0402YC752KAT2A
0402YC752KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YC752KAT2A
Brief Description
CAP CER 7500PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
0402YC752KAT2A.pdf
Availability of 0402YC752KAT2A
QUANTITY
0402YC752KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YC752KAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YC752KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YC752KAT2A
Related Links0402YC7, 0402YC752KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YC752KAT2A Details Description
Related parts for 0402YC752KAT2A
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
IC SINK DRIVER 8BIT LATCH 20SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 8-SO datasheet.pdf
CABLE 4POS PLUG-SCKT 3.0M datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
60729-4 DIE CUT OFF - FRONT datasheet.pdf
RES SMD 2.71K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC MODULE datasheet.pdf
Mobile Multimedia CODEC with 1W Speaker Driver IC datasheet.pdf
2.5V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf