AVX Corporation 0402YC821JAT2A
0402YC821JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YC821JAT2A
Brief Description
CAP CER 820PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
0402YC821JAT2A.pdf
Availability of 0402YC821JAT2A
QUANTITY
0402YC821JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YC821JAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YC821JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)