AVX Corporation 0402YC821KAT2A
0402YC821KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YC821KAT2A
Brief Description
CAP CER 820PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
0402YC821KAT2A.pdf
Availability of 0402YC821KAT2A
QUANTITY
0402YC821KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YC821KAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YC821KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YC821KAT2A
Related Links0402YC8, 0402YC821KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YC821KAT2A Details Description
Related parts for 0402YC821KAT2A
CONN MINI-DIN 6 PIN FEMALE datasheet.pdf
REGULATOR 9.00V HORIZONTAL datasheet.pdf
CONN FFC VERT 8POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
MODULE PIP 14VIN 6A ADJ 10SMD datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV ADJ 1.5A 8DIP datasheet.pdf
14 MTE RCPT SR LATCH .100CL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 2W 5V 400MA OUT datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf