AVX Corporation 0402YD222KAT2A
0402YD222KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YD222KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 16V X5R 0402
Datasheet Download
0402YD222KAT2A.pdf
Availability of 0402YD222KAT2A
QUANTITY
0402YD222KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YD222KAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YD222KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YD222KAT2A
Related Links0402YD2, 0402YD222KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YD222KAT2A Details Description
Related parts for 0402YD222KAT2A
RES SMD 274 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
19P MTA156 CONN ASSY 26AWG LF datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MICRO 25POS PIN 48" datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 7.5MM datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 1" X 5YD datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG GREEN 100' datasheet.pdf
BOX S STEEL 9.02"L X 5.98"W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf