AVX Corporation 0402YD223MAT2A
0402YD223MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YD223MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 16V X5R 0402
Datasheet Download
0402YD223MAT2A.pdf
Availability of 0402YD223MAT2A
QUANTITY
0402YD223MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YD223MAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YD223MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YD223MAT2A
Related Links0402YD2, 0402YD223MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YD223MAT2A Details Description
Related parts for 0402YD223MAT2A
IDC CABLE - MSR10K/MC10M/MCF10K datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 15A 32VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf