AVX Corporation 0402YJ100FBWTR
0402YJ100FBWTR picture photo
Mfg. Part Number
0402YJ100FBWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 10PF 16V 0402
Datasheet Download
0402YJ100FBWTR.pdf
Availability of 0402YJ100FBWTR
QUANTITY
0402YJ100FBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YJ100FBWTR
Internal Part NumberEIS-0402YJ100FBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YJ100FBWTR
Related Links0402YJ1, 0402YJ100FBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YJ100FBWTR Details Description
Related parts for 0402YJ100FBWTR
JACK SCREW W/HDWR 1SET=10PCS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 33POS STR datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 100K 24TSSOP datasheet.pdf
CABLE 10COND 18AWG BROWN 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 745MA 175 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 4M 512X8 36-SOJ datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
762 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf