AVX Corporation 0402YU3R3BAT2A
0402YU3R3BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YU3R3BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 16V NP0 0402
Datasheet Download
0402YU3R3BAT2A.pdf
Availability of 0402YU3R3BAT2A
QUANTITY
0402YU3R3BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YU3R3BAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YU3R3BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YU3R3BAT2A
Related Links0402YU3, 0402YU3R3BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YU3R3BAT2A Details Description
Related parts for 0402YU3R3BAT2A
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 21POS STR datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 529VC DO15 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL6745 datasheet.pdf
CONN SEC II 25 POS 100C/L datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 39POS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V 10% BP 1825 datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf