AVX Corporation 0402ZA560JAT2A
0402ZA560JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402ZA560JAT2A
Brief Description
CAP CER 56PF 10V NP0 0402
Datasheet Download
0402ZA560JAT2A.pdf
Availability of 0402ZA560JAT2A
QUANTITY
0402ZA560JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402ZA560JAT2A
Internal Part NumberEIS-0402ZA560JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402ZA560JAT2A
Related Links0402ZA5, 0402ZA560JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402ZA560JAT2A Details Description
Related parts for 0402ZA560JAT2A
Connector Receptacle 10 Position 0.118" (3.00mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC POT DGTL 50K 256POS 10MSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS D-4000 KEY-X datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS 1.5 SERIES GRAY datasheet.pdf
TRANS NPN 65V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 340K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 90MHZ 8SOIC datasheet.pdf