AVX Corporation 0402ZA8R2JAT2A
0402ZA8R2JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402ZA8R2JAT2A
Brief Description
CAP CER 8.2PF 10V NP0 0402
Datasheet Download
0402ZA8R2JAT2A.pdf
Availability of 0402ZA8R2JAT2A
QUANTITY
0402ZA8R2JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402ZA8R2JAT2A
Internal Part NumberEIS-0402ZA8R2JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402ZA8R2JAT2A
Related Links0402ZA8, 0402ZA8R2JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402ZA8R2JAT2A Details Description
Related parts for 0402ZA8R2JAT2A
CONN ADAPT PLUG TO JACK SMA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 16POS 2MM SMD datasheet.pdf
DSUB 5W5 F datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT RED 0.56" CA datasheet.pdf
CAP CER 4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf