AVX Corporation 0402ZC273KAT2A
0402ZC273KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402ZC273KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.027UF 10V X7R 0402
Datasheet Download
0402ZC273KAT2A.pdf
Availability of 0402ZC273KAT2A
QUANTITY
0402ZC273KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402ZC273KAT2A
Internal Part NumberEIS-0402ZC273KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402ZC273KAT2A
Related Links0402ZC2, 0402ZC273KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402ZC273KAT2A Details Description
Related parts for 0402ZC273KAT2A
RES SMD 620K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR60S/AE60G/CPC60S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 48DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
MCU ARM 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
WIRE-DISC CRIMP-ADJ datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf