AVX Corporation 0402ZC501KAT2A
0402ZC501KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402ZC501KAT2A
Brief Description
CAP CER 500PF 10V X7R 0402
Datasheet Download
0402ZC501KAT2A.pdf
Availability of 0402ZC501KAT2A
QUANTITY
0402ZC501KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402ZC501KAT2A
Internal Part NumberEIS-0402ZC501KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402ZC501KAT2A
Related Links0402ZC5, 0402ZC501KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402ZC501KAT2A Details Description
Related parts for 0402ZC501KAT2A
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CABLE SMA/SMA-RA 18" RG-316 datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX LIN SAE J2602 8HVSON datasheet.pdf
CAP ALUM 1700UF 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC SO 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf