AVX Corporation 0402ZC561KAT2A
0402ZC561KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402ZC561KAT2A
Brief Description
CAP CER 560PF 10V X7R 0402
Datasheet Download
0402ZC561KAT2A.pdf
Availability of 0402ZC561KAT2A
QUANTITY
0402ZC561KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402ZC561KAT2A
Internal Part NumberEIS-0402ZC561KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402ZC561KAT2A
Related Links0402ZC5, 0402ZC561KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402ZC561KAT2A Details Description
Related parts for 0402ZC561KAT2A
IC 8051 MCU FLASH 128K 100TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14A 8SOIC datasheet.pdf
IC XDCP 100TAP 100K 3WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK II SR POLARIZED datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
CONN CLUSTER PIN 1500-2400CMA datasheet.pdf
FUSE 32VDC AUTO FAST datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 125MW 0402 datasheet.pdf
FPA/C 1771-OBN 1.0M datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 100A SOT227 datasheet.pdf