AVX Corporation 0402ZD104KAQ2A
0402ZD104KAQ2A picture photo
Mfg. Part Number
0402ZD104KAQ2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
0402ZD104KAQ2A.pdf
Availability of 0402ZD104KAQ2A
QUANTITY
0402ZD104KAQ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402ZD104KAQ2A
Internal Part NumberEIS-0402ZD104KAQ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402ZD104KAQ2A
Related Links0402ZD1, 0402ZD104KAQ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402ZD104KAQ2A Details Description
Related parts for 0402ZD104KAQ2A
RES SMD 5.62K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC AUDIO SWITCH HDST 16DSBGA datasheet.pdf
EVAL KIT MAX2242 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 35POS THRUHL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS R/A TOP MT GOLD datasheet.pdf