AVX Corporation 0402ZD473ZAT2A
0402ZD473ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402ZD473ZAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
0402ZD473ZAT2A.pdf
Availability of 0402ZD473ZAT2A
QUANTITY
0402ZD473ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402ZD473ZAT2A
Internal Part NumberEIS-0402ZD473ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402ZD473ZAT2A
Related Links0402ZD4, 0402ZD473ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402ZD473ZAT2A Details Description
Related parts for 0402ZD473ZAT2A
Crystal 12.2880MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 25A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 35mA Backlight 10-VSON (3x3) datasheet.pdf