AVX Corporation 0402ZD473ZAT2A
0402ZD473ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402ZD473ZAT2A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
0402ZD473ZAT2A.pdf
Availability of 0402ZD473ZAT2A
QUANTITY
0402ZD473ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402ZD473ZAT2A
Internal Part NumberEIS-0402ZD473ZAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402ZD473ZAT2A
Related Links0402ZD4, 0402ZD473ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402ZD473ZAT2A Details Description
Related parts for 0402ZD473ZAT2A
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SW PIN PLNGR SPDT 11A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 250MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 28POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf