AVX Corporation 0402ZJ3R3BBWTR
0402ZJ3R3BBWTR picture photo
Mfg. Part Number
0402ZJ3R3BBWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 3.3PF 10V 0402
Datasheet Download
0402ZJ3R3BBWTR.pdf
Availability of 0402ZJ3R3BBWTR
QUANTITY
0402ZJ3R3BBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402ZJ3R3BBWTR
Internal Part NumberEIS-0402ZJ3R3BBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated10V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)