AVX Corporation 0402ZJ6R8CBWTR
0402ZJ6R8CBWTR picture photo
Mfg. Part Number
0402ZJ6R8CBWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 6.8PF 10V 0402
Datasheet Download
0402ZJ6R8CBWTR.pdf
Availability of 0402ZJ6R8CBWTR
QUANTITY
0402ZJ6R8CBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402ZJ6R8CBWTR
Internal Part NumberEIS-0402ZJ6R8CBWTR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated10V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402ZJ6R8CBWTR
Related Links0402ZJ6, 0402ZJ6R8CBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402ZJ6R8CBWTR Details Description
Related parts for 0402ZJ6R8CBWTR
Crystal 18.0000MHz Series -10°C - 70°C Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.24M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 52MA 21 OHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 900V 5KA DISC 14MM datasheet.pdf