Sumida Corporation 0412CDMCBDS-4R7MC
0412CDMCBDS-4R7MC picture photo
Mfg. Part Number
0412CDMCBDS-4R7MC
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.9A 160 MOHM
Datasheet Download
0412CDMCBDS-4R7MC.pdf
Availability of 0412CDMCBDS-4R7MC
QUANTITY
0412CDMCBDS-4R7MC Order Process
Ship out your order
Specifications of 0412CDMCBDS-4R7MC
Internal Part NumberEIS-0412CDMCBDS-4R7MC
Standard Package5,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0412CDMCB/DS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.9A
Current - Saturation2.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.177" L x 0.161" W (4.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0412CDMCBDS-4R7MC
Related Links0412CDMC, 0412CDMCBDS-4R7MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
0412CDMCBDS-4R7MC Details Description
Related parts for 0412CDMCBDS-4R7MC
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
JUMPER-H1502TR/A3048V/H1500TR12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 630V NP0 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
TERM BLADE FEMALE 14-16AWG TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf