Sumida Corporation 0420CDMCBDS-100MC
0420CDMCBDS-100MC picture photo
Mfg. Part Number
0420CDMCBDS-100MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.9A 148 MOHM SMD
Datasheet Download
0420CDMCBDS-100MC.pdf
Availability of 0420CDMCBDS-100MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0420CDMCBDS-100MC Order Process
Ship out your order
Specifications of 0420CDMCBDS-100MC
Internal Part NumberEIS-0420CDMCBDS-100MC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 25/Jun/2015
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0420CDMCB/DS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating1.9A
Current - Saturation2.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)148 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.177" L x 0.161" W (4.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0420CDMCBDS-100MC
Related Links0420CDMC, 0420CDMCBDS-100MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
0420CDMCBDS-100MC Details Description
Related parts for 0420CDMCBDS-100MC
IDC CABLE - CSC60G/AE60G/CSC60G datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 400MCM AMPOWER datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 3MM datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LIGHT PIPE RA .350" 3MM RND FLAT datasheet.pdf