Littelfuse 0429.375WRM
0429.375WRM picture photo
Mfg. Part Number
0429.375WRM
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0429.375WRM.pdf
Availability of 0429.375WRM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0429.375WRM Order Process
Ship out your order
Specifications of 0429.375WRM
Internal Part NumberEIS-0429.375WRM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series429
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t0.0028
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.125" L x 0.060" W x 0.045" H (3.18mm x 1.52mm x 1.14mm)
DC Cold Resistance0.375 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0429.375WRM
Related Links0429., 0429.375WRM Datasheet, Littelfuse Distributor
0429.375WRM Details Description
Related parts for 0429.375WRM
IC FLASH 2MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A TO220-5 datasheet.pdf
SIGN AREA WARNING 17X22" 5PK datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" GRAY 2FT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 370MA 750 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf