Littelfuse 0433.375NR
0433.375NR picture photo
Mfg. Part Number
0433.375NR
Brief Description
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0433.375NR.pdf
Availability of 0433.375NR
QUANTITY
0433.375NR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0433.375NR
Internal Part NumberEIS-0433.375NR
FamilyFuses
Series433
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0028
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
DC Cold Resistance0.375 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0433.375NR
Related Links0433., 0433.375NR Datasheet, Littelfuse Distributor
0433.375NR Details Description
Related parts for 0433.375NR
IC REG BCK 2.3V 0.4A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 120K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS232 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf