Littelfuse 0433.375NR
0433.375NR picture photo
Mfg. Part Number
0433.375NR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0433.375NR.pdf
Availability of 0433.375NR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0433.375NR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0433.375NR
Internal Part NumberEIS-0433.375NR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series433
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0028
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
DC Cold Resistance0.375 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0433.375NR
Related Links0433., 0433.375NR Datasheet, Littelfuse Distributor
0433.375NR Details Description
Related parts for 0433.375NR
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 4.5V 1W datasheet.pdf
IDC CABLE - MDN36K/MC36F/X datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
APPLIANCE OUTLET/CABLE 15A 70C datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
IC PD FRONT END CTLR 16DFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.8A 132 MOHM SMD datasheet.pdf