Littelfuse 04331.25NR
04331.25NR picture photo
Mfg. Part Number
04331.25NR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.25A 63VAC/VDC
Datasheet Download
04331.25NR.pdf
Availability of 04331.25NR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
04331.25NR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04331.25NR
Internal Part NumberEIS-04331.25NR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series433
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC63V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.065
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
DC Cold Resistance0.07475 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04331.25NR
Related Links04331, 04331.25NR Datasheet, Littelfuse Distributor
04331.25NR Details Description
Related parts for 04331.25NR
HEATSINK CPU 28MM SQ BLK W/TAPE datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 3.3K OHM 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 500MA 383.7 MOHM datasheet.pdf
EVAL MOD FOR BQ2002 datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V GREEN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf