Littelfuse 04331.25NR
04331.25NR picture photo
Mfg. Part Number
04331.25NR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.25A 63VAC/VDC
Datasheet Download
04331.25NR.pdf
Availability of 04331.25NR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
04331.25NR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04331.25NR
Internal Part NumberEIS-04331.25NR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series433
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC63V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.065
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
DC Cold Resistance0.07475 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04331.25NR
Related Links04331, 04331.25NR Datasheet, Littelfuse Distributor
04331.25NR Details Description
Related parts for 04331.25NR
LED 5MM RT ANG RED/GRN DIFF PCMT datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 48POS SNGL TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 750 OHM 0404 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf