Littelfuse 043402.5NRP
043402.5NRP picture photo
Mfg. Part Number
043402.5NRP
Brief Description
FUSE BRD MNT 2.5A 32VAC/VDC 0603
Datasheet Download
043402.5NRP.pdf
Availability of 043402.5NRP
QUANTITY
043402.5NRP Order Process
Ship out your order
Specifications of 043402.5NRP
Internal Part NumberEIS-043402.5NRP
FamilyFuses
Series434
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.175
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W x 0.012" H (1.60mm x 0.81mm x 0.31mm)
DC Cold Resistance0.028 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)043402.5NRP
Related Links04340, 043402.5NRP Datasheet, Littelfuse Distributor
043402.5NRP Details Description
Related parts for 043402.5NRP
FIXED IND 68UH 1.3A 168 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN BLOCK TERM PCB 5.0MM 12POS datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX MLVDS 100MBPS 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DSUB 9 F WW .585 G ZINC datasheet.pdf