Littelfuse 0435.250KRS
0435.250KRS picture photo
Mfg. Part Number
0435.250KRS
Brief Description
FUSE BOARD MNT 250MA 32VDC 0402
Datasheet Download
0435.250KRS.pdf
Availability of 0435.250KRS
QUANTITY
0435.250KRS Order Process
Ship out your order
Specifications of 0435.250KRS
Internal Part NumberEIS-0435.250KRS
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series435
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0402 (1005 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.0025
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W x 0.013" H (0.99mm x 0.51mm x 0.33mm)
DC Cold Resistance0.4 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0435.250KRS
Related Links0435., 0435.250KRS Datasheet, Littelfuse Distributor
0435.250KRS Details Description
Related parts for 0435.250KRS
RES SMD 10 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
350 TB SPR CLA 180D THR datasheet.pdf
TIN MAN HEADER ASSY4X10OPEN datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC MCU 64KB FLASH 48MHZ 64VQFN datasheet.pdf