Littelfuse 0435.250KRS
0435.250KRS picture photo
Mfg. Part Number
0435.250KRS
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 250MA 32VDC 0402
Datasheet Download
0435.250KRS.pdf
Availability of 0435.250KRS
QUANTITY
0435.250KRS Order Process
Ship out your order
Specifications of 0435.250KRS
Internal Part NumberEIS-0435.250KRS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series435
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0402 (1005 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.0025
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W x 0.013" H (0.99mm x 0.51mm x 0.33mm)
DC Cold Resistance0.4 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0435.250KRS
Related Links0435., 0435.250KRS Datasheet, Littelfuse Distributor
0435.250KRS Details Description
Related parts for 0435.250KRS
DIODE ARRAY GP 200V 8A TO220AB datasheet.pdf
CLINCHER VERTICAL-LATCHING HDR datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.2V SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
TERMINAL MARKER ESG-M 8/20 MC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
F3SJ-A1740P25-TS datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE SIZE 2 AM 400A 500V datasheet.pdf