Littelfuse 0435002.KR
0435002.KR picture photo
Mfg. Part Number
0435002.KR
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 2A 32VDC 0402
Datasheet Download
0435002.KR.pdf
Availability of 0435002.KR
QUANTITY
0435002.KR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0435002.KR
Internal Part NumberEIS-0435002.KR
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series435
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0402 (1005 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.1
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W x 0.013" H (0.99mm x 0.51mm x 0.33mm)
DC Cold Resistance0.03 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0435002.KR
Related Links04350, 0435002.KR Datasheet, Littelfuse Distributor
0435002.KR Details Description
Related parts for 0435002.KR
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR SN65LVDS20 datasheet.pdf
IC SWITCH FPS LOW EMI HE 8-LSOP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24041 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES NETWORK 10 RES MULT OHM 7SIP datasheet.pdf
DSUB 25X3 F PCB G30 50OHM T datasheet.pdf
60V N-channel self protected enhancement mode IntelliFET MOSFET with programmable current limit IC datasheet.pdf