Littelfuse 0438.750WR
0438.750WR picture photo
Mfg. Part Number
0438.750WR
Brief Description
FUSE BOARD MNT 750MA 32VAC 63VDC
Datasheet Download
0438.750WR.pdf
Availability of 0438.750WR
QUANTITY
0438.750WR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0438.750WR
Internal Part NumberEIS-0438.750WR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Featured Product438 Series Fuse
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series438
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC63V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0281
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Color-
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W x 0.020" H (1.54mm x 0.85mm x 0.50mm)
DC Cold Resistance0.466 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0438.750WR
Related Links0438., 0438.750WR Datasheet, Littelfuse Distributor
0438.750WR Details Description
Related parts for 0438.750WR
FUSE GLASS 2A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
88953-101LF METRAL HDR 4RX4M STB datasheet.pdf
4ROW VERT HDR PRESS FIT datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf