Littelfuse 04411.25WR
04411.25WR picture photo
Mfg. Part Number
04411.25WR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VDC 0603
Datasheet Download
04411.25WR.pdf
Availability of 04411.25WR
QUANTITY
04411.25WR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04411.25WR
Internal Part NumberEIS-04411.25WR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series441
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Color-
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W x 0.020" H (1.54mm x 0.85mm x 0.50mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04411.25WR
Related Links04411, 04411.25WR Datasheet, Littelfuse Distributor
04411.25WR Details Description
Related parts for 04411.25WR
CONN RECEPT 14-18 AWG SHUR-PLUG datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .125DIA TINLEAD datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR SI5367/68 datasheet.pdf
IC CTRLR TCH SCREEN I2C 12DSBGA datasheet.pdf
RES 82K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 5CKT datasheet.pdf
IC CURRENT SOURCE 3% 8SOIC datasheet.pdf